Historie MTBB
Myšlenka vzniku orchestru se zrodila v hlavě člena současného ředitele ZUŠ v Týništi nad Orlicí – Mgr. Pavla Plašila. Pod jeho taktovkou a s pomocí dalšího pedagoga ZUŠ Mgr. Karla Koldinského orchestr pracuje od roku 1992. První koncert Mladého týnišťského začínajícího bigbo swing bandu ZUŠ Týniště nad Orlicí se uskutečnil 2. 12. 1992 v původním složení: Pavel Plašil - vedoucí, saxofon; Lukáš Richter, Radek Kupka - saxofony; Jan Pírko - pozoun; Pavel Sedláček, Zdeněk Dlabola, Karel Prošvic - trubky; Karel Koldinský - klavír; Tomáš Kupka - basová kytara; Michal Török - bicí. V průběhu let se kapela rozrostla do nynějšího obsazení velkého bigbandu.
Kapela je zvána pravidelně na festivaly a přehlídky po celé České republice – z úspěchů je třeba vyzvednout 1. místo na Mezinárodním festivalu Děčín 2003, pravidelná čelní umístění v ústředních kolech celostátní soutěže jazzových orchestrů ZUŠ. Orchestr nastudoval a reprízovaně několikrát provedl závažné a náročné dílo „Missa Jazz“ Jaromíra Hniličky ve spolupráci se sborem Chorus Coronae a recitací např. i Radovana Lukavského.
Úspěšně a často spolupracuje s předními českými jazzovými i populárními osobnostmi. Jmenujme alespoň Felixe Slováčka, Laďu Kerndla, Jitku Zelenkovou, Jaromíra Hniličku, vokální Teptet Liberec, v posledních letech se stala hostem kapely i zpěvačka Kamila Nývltová a celá řada dalších sólistů. Kapela si velmi považuje společných koncertů s dnes již nežijícími jazzovými „Star“ Vlastou Průchovou a Karlem Hálou.
Mladý týnišťský big band popularizuje a přibližuje jazzovou hudbu žákům a studentům základních a středních škol Královéhradeckého kraje v rámci svých výchovných koncertů. Orchestr se podílí na organizaci známého Týnišťského swingového festivalu Jardy Marčíka (www.swingtyniste.webnode.cz), který se zpravidla koná první červnový víkend , v roce 2010 oslavil festival 15.-té narozeniny.
Repertoár big bandu tvoří jednak standardní big bandové skladby, např. In The Mood, Satin Doll, Take The A´ Train, Memory, Sumertime, Sing, Sing aj., ale i skladby v modernějším aranžmá, např. Tequilla, Brass Machine, Manteca, skladby ve funky stylu aj.. Repertoár na koncerty vybíráme jednotlivě k druhu vystoupení, tzn. aby se žánrově přiblížil k posluchačům, kteří jsou na koncertech.
V lednu 2010 oslavil orchestr 17 let své úspěšné koncertní činnosti. Za tuto dobu se zapsal do podvědomí mnoha odborníků i posluchačů celé České republiky. Nejen to, orchestr se účastnil i zahraničních festivalů, jmenujme alespoň rok 2006 a účast na jazzovém festivalu „24 H DU SWING“ ve francouzském městě Monségur a časté koncerty v Polsku.